blank
blankblank
blankblank
blankblank
 

Lemmikit-sivusto on Rutalahden kylän kotisivuilla omistettu kaikille perheen ja pihapiirin lemmikeille.

 Sinäkin voit jatkossa kertoa omista lemmikeistäsi ja niiden seikkailuista. Tai voit myös lähettää valokuvia kaikkien sivuilla vierailevien iloksi. Sivuille kelpaavat Rutalahden kylän omien lemmikkien kuvat, mutta myös kesärutalahtisten lemmikit ovat yhtä tervetulleita. Jutut tai kuvat voit lähettää osoitteella: leila.backman@gmail.com

Löytöeläimet

Mikäli löydät jonkun lemmikkieläimen Rutalahdesta, jonka epäilet karanneen, tai että se on hylätty tahallisesti, ota yhteys Paavo Niemiseen Taka-Ikolassa. Hän pitää löytöeläinkotia ja neuvoo, miten pitää toimia. Paavon puh: 0400-340 562  Häneltä kannattaa myös kysäistä, jos oma lemmikki on karkuteillä, tai jos se tarvitsee tilapäisesti hoitopaikkaa.

Eläisuojeluasioissa

Rutalahti kuuluu Toivakan kanssa samaan piiriin ja alueen vapaaehtoinen, Suomen eläinsuojeluyhdistysten liiton eläinsuojeluvalvoja on Sirkka Hytönen 040 537 2506 sirkka.hytonen@gmail.com  Jos epäilet, että joku kohtelee eläimiä huonosti, Sirkkaan voit ottaa yhteyttä. Ilmoittajan nimeä ei paljasteta, kun valvoja käy tarkastuskäynnillä. Viranomaistehtävinähän eläinsuojelu on kunnallisen eläinlääkärin vastuulla.

Karanneet viestikyyhkyt

Silloin tällöin Rutalahdessa pyörii "puluja", mutta todellisuudessa ne ovat reitiltään jostain syystä eksyneitä kirjekyyhkyjä eli viestikyyhkyjä. Jos näet pihallasi kesynoloisen kyyhkyn, ota yhteys Vesa Virtaseen Toivakan Huikossa, hän noutaa linnun, tai kertoo, miten pitää toimia. Vesalla on oma kyyhkyslakka ja hän on Suomen Rotukyyhky-yhdistyksen aktiiveja.. Yhteyden saat 24 tuntia /vrk 044-0947263 tai vesa_virtanen@luukku.com   

blank
blank

© 2006 Rutalahden kylä - Palvelun toteutus Trival Oy